Objednajte sa:

+421 948 910 737
PO-PI: 10:00 - 19:00

Čo by sme mali vedieť skôr ako sa rozhodneme chrániť psa, mačku pred ektoparazitami.

U psov a mačiek ale aj drobných hlodavcov sa najčastejšie stretávame s blchami, kliešťami, komármi, demodexom , všami a zákožkami čiže svrabom. Okrem toho, že cicajú krv alebo prevrtávajú epidermis- kožu zvierat a robia si v nej chodbičky, spôsobujú neznesiteľný pruritus-svrbenie, môžu byť aj zdrojom ďalších ochorení. Blcha: pásomnica psia, alergia na blšie uhryznutie, kliešť: lymská borelióza, anaplazmóza, babezióza a ehrlichióza, komár: dirofilarióza. Tak isto nesmieme zabúdať, že niektoré parazity nepohrdnú ani človekom /blchy, svrab, vši/.

Na trhu existuje množstvo antiektoparazitík v rôznych formách, s rôznou účinnosťou, s rôznou dĺžkou účinnosti a za rôznu cenu. Ako si vybrať ten pravý ? Skúsime Vám poradiť.

 

Začneme účinnou látkou.

V poslednej dobe sa stretávame s „Bio“ preparátmi, sú šetrné voči prírode , psovi, mačke ale aj parazitom, takže účinnosť veľmi slabá až nulová.
Naopak v minulosti sa používali preparáty síce účinné, zabíjali skoro všetko ale boli vysoko toxické aj pre zvieratá a človeka. Staršie vekové kategórie si iste pamätajú DDT, organofosfáty, amitraz…

Používali sa vo forme prášku, kúpeľa a neskôr v sprejovej forme. Aplikácia bola komplikovaná, zvieratá páchli chémiou, časté boli otravy po olizovaní srsti a ochrana pretrvávala maximálne týždeň, ošetrené zvieratá sa nesmeli kúpať, takže v súčastnosti sú buď zakázané alebo sa používajú minimálne.
Najmodernejšie antiektoparazitiká sú minimálne toxické pre zvieratá, a sú vysokošpecifické a toxické voči konkrétnym parazitom, navyše majú účinok 1-3 mesiace. Dĺžka účinku je veľmi dôležitá, pretože väčšina preparátov je účinná len na dospelé parazity a vývojové štádia-vajíčka a larvy nachádzajúce sa v prostredí –koberec ,pelech, deka, kreslo…by po mesiaci pokračovali vo vývoji, preto musí byť zviera chránené minimálne 3 mesiace, aby ste sa zbavili aj vývojových štádií v prostredí, kde sa zviera pohybuje!!!

 

Forma prípravkov a ich výhody a nevýhody:

Sprej: relatívne lacná forma, účinok zhruba 1 mesiac, komplikované použitie, nutné odhadnúť distribúciu tak, aby ste určitým počtom stlačení pokryli celý povrch zvieraťa , treba dávať pozor na oči a chrániť aj seba, nedýchať, používať ochranné prostriedky v dobre vetranej miestnosti…
Pipeta- spot –on: preparát sa vytlačí na kožu najčastejšie v oblasti chrbta, účinnosť dobrá väčšinou 1 mesiac , niektoré majú aj repelentný účinok, cena prijateľná, nevýhodou je nutnosť pravidelného opakovania počas sezóny a ojedinelé alergické reakcie.

 

Obojok:

cenovo najvýhodnejší, veľmi dobrá ochrana počas celej sezóny.
Nevýhody: musí mať obojok stále na krku, u niektorých jedincov sa môže vyskytnúť alergická reakcia na koži v mieste kontaktu s obojkom, možnosť straty pri pohybe v prírode , u dlhosrstých plemien nižšia účinnosť- slabšia distribúcia účinnej látky na opačný koniec tela a výskyt falzifikátov.

 

Tableta perorálne podanie:

najmodernejšia forma, veľmi dobrá účinnosť, bezpečné pre zviera Nevýhoda: cena a nutnosť sledovať, kedy končí účinnosť, ktorá je 1 alebo 3 mesiace.

Pred kúpou si položte otázku. Proti čomu chcem zviera chrániť? Proti kliešťom alebo blchám alebo komárom, alebo kliešťom a blchám alebo proti blchám, kliešťom aj komárom?
Inú ochranu potrebuje pes žijúci na sídlisku s prechádzkami po trávičke pred domom a inú pes ktorý sa voľne pohybuje v prírode v lese alebo na lúke, to isté platí aj pre mačky.

V prípade potreby radi poradíme pri návšteve kliniky osobne.