Vedeli ste, že zubný kameň je vážny zdravotný problém?
Častým zdravotným problémom psov a mačiek je zlá hygiena dutiny ústnej a tvorba zubného kameňa. Vzniká mineralizáciou zubného plaku minerálmi zo slín. Zubný plak je organická vrstva na zube, ktoré sa vytvára na každom zube, ktorý nie je pravidelne čistený zubnou kefkou. Sú to zbytky potravy a epitelie z ďasna.
Veľkým nebezpečenstvo zubného plaku a následne zubného kameňa je to, že sú obrovským zdrojom bakterií, ktoré vytvárajú zápalový proces na ďasnách. Plak a kameň sa nachádzajú jednak na korunke a krčku zuba, sú viditeľné ako žltohnedá vrstva, ale časť kameňa sa skrýva pod okrajom ďasna, ktorý lemuje zub. A práve táto časť kameňa je najnebezpečnejšia. Ďasno v kontakte so zubným kameňom podlieha zápalu, sčervenie, je bolestivé, ale postupne, ak sa kameň nerieši, tak dochádza aj k ustupovaniu ďasna od krčku zubu a zub akoby „vystupuje“ z ďasna, odkrýva sa koreň zubu a zub nakoniec vypadne. Takže zubný kameň je dôvodom krátkej životnosti zubu.
Nie v ojedinelých prípadoch sa zápalový proces dostane pozdĺž koreňa zubu ku kosti čeľuste a spôsobí aj zápal kosti, ktorý sa prejavý ako opuch až hnisavý absces v oblasti tváre, pod okom. Tento proces sa volá periapikálny granulom. Najčastejšie postihuje horné črenové zuby. Proces je veľmi bolestivý, zvieratá odmietajú potravu, alebo vykazujú príznaky bolestivého príjmu potravy.
Ďalším, skrytým nebezpečenstvom zubného kameňa a zápalu ďasna(gingivitis), je vývoj srdcovej vady, konkrétne insuficiencie (nedostatočnosti) chlopne. Dochádza k nej tak, že sa časť baktérii z dutiny ústnej dostane krvným obehom do srdca a vyvolá zápalový proces na chlopni. Chlopňa stráca svoj tvar, a dostatočne neuzatvára prirodzenú komunikáciu medzi predsieňou a komorou pri kontrakcii komory-tzv. systole. Časť krvi sa vracia do predsiene a tak vzniká patologický srdcový šelest. Neliečený šelest vedie k zlyhaniu srdca.
Preto správna hygiena dutiny ústnej je veľmi dôležitá, nie len z kozmetického, ale aj zdravotného hľadiska.
A ako sa správne starať o zuby našich psíkov a mačičiek? U psíkov je veľmi účinné umývanie zubov, ale treba k tomu psa privykať odmalička a umývať zuby správne a pravidelne. Podrobné informácie Vám radi poskytneme na našej klinike. Existujú aj dezinfekčné ústne vody, ktoré sa pridávajú do pitnej vody a zvieratá si pri pití vody dezinfikujú dutinu ústnu a tým znižujú populáciu baktérii v ústach. Ak už je ale kameň na zuboch vytvorený, jediné správne a účinné riešenie je odstránenie zubného kameňa zubným ultrazvukom a následne leštenie skloviny veterinárnym lekárom.
Preto vyhlasujeme február za mesiac zdravých zubov a ďasnien a poskytujeme 30% zľavu na úkon.