Informácie:

Objednajte sa:

+421 948 910 737
PO-PI: 10:00 - 19:00

Blog

  |   Nezaradené   |   No comment

Šelma na love

Na úspechu terapie zvieracích pacientov sa významnou mierou podieľajú aj ich majitelia. A to nielen dodržiavaním naordinovanej liečby, ale aj pozorovaním správania svojho štvornohého kamaráta. Keďže naši pacienti nevedia rozprávať, rýchlosť a presnosť stanovenia diagnózy je veľakrát ovplyvnená tým, čo nám o nich viete povedať vy – ich ľudskí vodcovia svorky. Všímavý majiteľ často uľahčí svojou anamnézou cestu k správnej diagnóze a aj k rýchlejšiemu vyliečeniu.

Taký bol aj prípad 6 ročnej perzskej mačky Snowy. Vyskočila na stôl, ulovila kúsok nite navlečenej do ihly a chcela sa s ňou hrať. Skôr než stihla majiteľka zakročiť, mačka svoju korisť odrazu prehltla. Nasledovala okamžitá návšteva našej kliniky. Vďaka jednoznačnej anamnéze, stačil už len RTG snímok brušnej dutiny na potvrdenie diagnózy – cudzie teleso v tráviacom trakte. Snowy teda musela podstúpiť operáciu, pri ktorej sme ihlu s niťou vybrali z tenkého čreva. Mala šťastie – jej majiteľka presne vedela, čo sa jej stalo a tak sme problém mohli vyriešiť skôr, než začala vykazovať klinické príznaky. Včasná operácia zabránila poškodeniu čreva, ktoré by nastalo v dôsledku prítomnosti cudzieho telesa a výrazne znížila riziko komplikácií.

Tento príbeh mal šťastný koniec, ale cudzie telesá v tráviacom trakte môžu ohroziť život aj toho vášho štvornohého miláčika. Psy a mačky sú šelmy, je pre nich prirodzené loviť a vhodnou korisťou na hranie pre nich môžu byť rôzne predmety. Hoci je to pre nás, ľudí, nepochopiteľné, často ich omylom či naschvál pri hre prehltnú.

Dávajte teda veľký pozor, s čím sa tá vaša domáca šelma práve hrá

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.